www.dashtak.com

به سایت دشتک ابرج خوش آمدید

                صفحه اول    درباره دشتک    گویش دشتکی         عکس هائی ازسفرهایم به  نقاط مختلف جهان

           مطالب متفرقه   اشعارمن          پیوندها      یادداشتها

 

آبشار چک آباد chok obad by e.m

اخبار دشتک

 

 

1393/8/21 چهارشنبه

تشكيل كميته جهت بررسي و رفع مشكلات باغداران روستاي دشتك (مرودشت )كميته باغباني با حضور مهندسين آقايان طاهري ضيايي قاسمي كرمي حياتي و خانم توسلي تشكيل شد

تشكيل كميته جهت بررسي و رفع مشكلات باغداران روستاي دشتك (مرودشت (

كميته باغباني با حضور مهندسين آقايان طاهري  ضيايي  قاسمي  كرمي  حياتي و خانم توسلي تشكيل و با حضور در باغات روستاي دشتك مسائل و مشكلات مربوط به باغداران از نزديك مشاهده و مورد بررسي قرار گرفت كه عمده مسائل و مشكلات به شرح ذيل مي باشد.

1- مشكل آفات شته در درختان گردو

2- رعايت نكردن مسائل باغباني همچون رعايت نكردن فاصله كاشت درختان - كاشت درختان به صورت مخلوط - معدوم نكردن درختانيكه از بين رفته اند  رها كردن درختان انار به حال خود كه خود كانون مهمي براي آفت شته مي باشد.

3- بررسي مسائل تغذيه درختان ميوه.

در پايان تصميمات زير اتخاذ گرديد:

1- با توجه به بلندي تاج درختان گردو و نبود راه عبور و مرور تراكتور سمپاش و كارايي كم سمپاشي تراكتوري،تصميم به مبارزه عليه آفت شته با هماهنگي مديريت و سازمان جهاد كشاورزي و تامين حشرات مفيد بصورت بيولوژيك انجام شود.

2- تشكيل كلاسهاي متعدد در روستا و آشنائي كشاورزان با مسائل و مشكلات باغات و رفع آنها.

 

 

 

 

 

 

 

 فرسنده خبر.آقای مسلم رحیم پور دشتکی

شانزدهم دیماه 1392

اطلاعیه. از کسانی که در دشتک صاحب منزل مسکونی هستند ،و مایلند برای گرفتن سند ثبتی اقدام نمایند،می توانند برای اقدام به گرفتن سند ثبتی و گرفتن اطلاعات بیشتر به آقای سید محمود صالحی با شماره 09178135218 و یا آقای مسلم رحیم پور با شماره 09179967846 تماس بگیرند.

خبر.در چند روز گذشته در حدود نیم متر برف در دشتک بارید و راه ارتباطی روستا را مسدود نمود.با تلاش راهداری هم اکنون راه باز است.مشکلاتی با آب روستا وجود دارد که به یاری خداوند به زودی رفع خواهد شد

اخبار شتک 16 دیماه 1392

خبر اول:در ماه گذشته سرپرست اداره تربیت بدنی مرودشت آقای کشتکار ضمن بازدید از دشتک. قول دادند که اگر زمینی مسطح در اختیار آنها قرار گیرد،تربیت بدنی رختکن سرویس بهداشتی و فنس یا دیوار کشی زمین را انجام خواهد داد.

خبر دوم:تعداد ی سطل زباله فلزی در کوچه های روستا تعبیه شده است.از گردشگران،و همچنین از دشتکی هایی که برای گذاراندن تعطیلات خود به دشتک می آیند تقاضا می شود که زباله های خود را در سطل زباله قرار دهند.قرار بر این است که سطل های زباله بیشتری در محل های مورد نیاز تعبیه شوند.

خبر سوم:کوچه نانوایی بطرف محله کاش(کوچه رحیم پری)با بودجه دهیاری در دست بهسازی است.در صد کمی از آن باقی ماند،که انشاءاله به اتمام خواهد رسید.

.خبر چهارم:جنب مسجد امام حسن با بودجه دهیاری بهسازی شد

خبر پنجم:بهساازی کوچه جنب مسجد جامع به طرف گلزار شهداء ،تا درب منزل آقای هاشمی.همچنین مرمت جوی وسط آن

فرستنده خبر.آقای مسلم رحیم پور دشتکی. 16 دیماه 1392 خورشیدی.

 

دشتک در اولویت گردشگری فارس قرار گرفت

 

به گزارش خبرگزاری فارس از مرودشت، روستای دشتک ابرج در شهرستان مرودشت به عنوان نخستین و تنها روستای هدف گردشگری استان فارس انتخاب شد

در بازدید کمیته گردشگری این استان در هفته گذشته از روستای دشتک این امر تایید و به تهران ارسال شده است

همچنین مطالعات و طرح یک مرکز سیاحتی و توریستی 160 هکتاری در ارتفاعات روستای هدف گردشگری دشتک، در دست اقدام بوده و سرمایه‌گذار آن نیز اعلام آمادگی کرده است

در این طرح امکاناتی مانند هتل و تله‌کابین و رستوران و امکانات گردشگری پیش‌بینی شده است و انتظار می‌رود با توجه به اهمیت این منطقه به عنوان نخستین هدف گردشگری این استان با استقبال خوبی مواجه شود

همچنین در هفته گذشته جشنواره پخت شیره انگور در ارتفاعات دشتک که دارای 300 هکتار باغات انگور دیم و ارگانیک است در راستای یک سنت یک‌هزار ساله پخت شیره برگزار شد

این جشنواره با استقبال مردم منطقه و مسئولان بخش و شهرستان مواجه شد و پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آینده نیز در راستای احیای این سنت محلی باز هم برگزار شود

با توجه به اینکه شیوه معیشت مردم در بخش درودزن بر پایه کشاورزی بوده و در راستای ایجاد اشتغال به ویژه در صنایع تبدیلی زمین ایجاد دو شهرک صنعتی در بخش درودزن انتخاب شده است، به زودی با حمایت شرکت شهرک‌های صنعتی فارس مقدمات این امر فراهم می‌شود

 

نوزدهم مهرماه 1391 خورشیدی.فیروز بشیری

......................................................................................

 

بهره بر داری از منطقه نمونه گردشگری روستای دشتک ابرج   

به گزارش باشگاه خبرنگاران فارس - مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: اقامتگاه منطقه نمونه گردشگری روستای دشتک در فضایی به وسعت 2 هزار متر مربع با 300 میلیون ریال هزینه در ورودی روستای دشتک ساخته شد. - آقای فعالی به ظرفیت های گردشگری این روستا اشاره کرد و افزود: روستای دشتک یکی از قدیمی ترین روستاهای استان فارس است که بقایایی از دوران هخامنشیان نیز در آن یافت شده و شکل گیری این روستا بر اساس یافته های تاریخی به قرن هفتم هجری قمری برمی گردد. - روستای نمونه گردشگری دشتک دارای آب و هوای معتدل در بهار و تابستان و هوای سرد در پاییز و زمستان است     

 منبع خبر.باشگاه خبرنگاران جوان

فیروز بشیری.19تیرماه 1391 خورشیدی

                ......................................................................................

خبر خوش ویک پیشنهاد

در ماهای اخیر خبرهای خوشی از دشتک می رسد که بسیار خوشحال کننده است.اولین خبر اینکه نقشه ی مقاوم سازی و بازسازی روستای قدیمی دشتک به اتمام رسیده وزمینه برای انجام عملیات اجرائی مهیا می باشد.هرچند این عملیات چندین بار به تاخیر افتاده،اما امیدواریم که این بار مسئولین امر به قول خود عمل کرده ودست به کار شوند،تا هرچه زودترگردشگران بتوانند از جاذبه های طبیعی،تاریخی وفرهنگی این روستای قدیمی استفاده کنند.وهمینطورسببی شود برای اقتصاد روستا 

دومین خبر اینکه خانه های روستا دارای کنتور آب می شوند.این مسئله برای قانونمند شدن مصرف آب وسلامت آب بسیار با اهمیت است

سومین خبر که بسیار خوشحال کننده است تشکیل کانون فرهنگی به وسیله ی جوانان تحصیل کرده ی روستا می باشد.یک کانون فرهنگی هدفمند که اهدافی همچون بالا بردن فرهنگ وتلاش برای رفع کمبودهای روستا را مد نظر داشته باشد کاملا ضروری به نظر می رسد.نه تنها برای روستای دشتک که برای همه ی روستاهای ایران

امیدواریم که این کانون وقت خود را تنها صرف مسائل مذهبی نکند وموضوعات دیگری را هم در برنامه ی کار خود قرار دهد.اهالی دشتک از قدیم مردمی متدین وپایبند به اصول مذهب بوده واز این به بعد هم خواهند بود.ما به اندازه ی کافی مسجد داریم ولی از داشتن یک کتابخانه و یک زمین ورزش برای جوانان خود محروم هستیم.به اعتقاد حقیر تقدس کتابخانه کمتر از تقدس مسجد نیست.فرهنگ سازی بدون کتاب غیر ممکن است.کتابخانه فرهنگ ساز است.یکی دیگر از طرقی که می توان جوان ها را از مصائب ومشکلات امروزی دور نگاه داشت سوق دادن جوان ها به طرف ورزش است.یقینان ساختن محیط ورزشی به امر سالم سازی روح وجسم جوانان تاثیر به سزائی دارد.امیدوارم که کانون  به یاری اهالی ،چه آنهایی که ساکن روستا هستند وچه آنهایی که در دیگر نقاط  زندگی می کنند ،هرجه زودتر در جهت رفع این دو مشکل اقدام نماید.سایت دشتک برای دوستان و مسئولین کانون فرهنگی آرزوی موفقیت دارد 

1387/11/5  .فیروز دشتکی  

 

 

رئیس ادارۀ اوقاف استان فارس آقای حجت الاسلام موسوی لاری وهمراهان هنگام بازدید از امامزادۀ دشتک.فرستندۀ عکس 

آقای سید محمود هاشمی نژاد دشتکی 

 

 

خبرگزاري دانشجويان ايران -استان فارس

روستاي دشتك از توابع بخش درودزن شهرستان مرودشت، مختصات جغرافيايي 52 درجه و 28 دقيقه طول شرقي و 30 درجه و 17 دقيقه عرض شمالي، در تنگه كوه دشتك در شمال دشت درودزن قرار دارد. ارتفاع اين روستا از سطح دريا 2040 متر است و آب و هواي آن در بهار و تابستان معتدل و در پائيز و زمستان سرد است.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه فارس،دشتك يكي از قديمي ترين روستاهاي استان فارس است و به لحاظ استقرار در دشتي كوچك به نام دشتك معروف شده است.بقاياي آثاري از دوره هخامنشيان در روستاي دشتك به جا مانده است و تاريخ شكل گيري روستا براساس سنگ نوشته هاي گورستان قديمي دشتك، به قرن هفتم ه ق مربوط است.
مردم روستاي دشتك به زبان فارسي به لهجه دشتكي صحبت مي كنند، مسلمان و پيرو مذهب شيعه جعفري هستند.
براساس نتايج سرشماري سال 1375 جمعيت اين روستا 2 هزار و 806 نفر بوده است كه در سال 1385 ، به تعداد 2 هزار و 367 نفر كاهش يافته است.
بنا بر این گزارش فعاليت اكثر مردم روستاي دشتك ، باغداري و دامداري است. گروهي نيز به فعاليت هاي خدماتي و توليد صنايع دستي از جمله گيوه دوزي ، قالي بافي و گليم بافي مي پردازند.
محصولات باغي روستا شامل گردو ، انگور ، انار ، بادام و گوشت ، فراورده هاي لبني و پشم گوسفند از محصولات دامي روستا است. پرورش زنبور عسل و توليد عسل به روش جديد و سنتي نيز رواج دارد.
دکتر محمد رضا بذرگر رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه فارس، اظهار داشت:روستاي دشتك در محدوده كوهستاني استقرار يافته و بافت كالبدي آن به تبعيت از شيب محل استقرار ، به صورت پلكاني شكل گرفته است. شبكه معابر روستا به عنوان شريان ارتباطي از الگوي نامنظم برمبناي نياز مردم و محدوديت هاي توپوگرافي، شكل گرفته اند و غالب معابر به صورت پيچ در پيچ ، نامنظم و كم عرض مي باشد.
وی خاطر نشان کرد: خانه هاي قديمي روستا از سنگ، خشت و گل ساخته شده و با چينش پلكاني ، خود جلوه زيبايي به روستا داده اند.
به گزارش ایسنا روستاي كوهستاني دشتك، با اقليم معتدل ، پوشش جنگلي ، باغات وسيع ، چشمه ساران فراوان ، آبشارهاي زيبا و مناظر و چشم اندازهاي دلنلواز، به ويژه در فصول بهار و تابستان ، فضاي بسيار جذابي را براي گردشگران فراهم مي آورد. معماري پلكاني روستاي دشتك جلوه بسيار چشم گيري به آن بخشيده است كه گردشگران خوش ذوق را به تحسين وا مي دارد.
همچنین بنا بر اعلام روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس، درخت چنار كهنسال روستا، يكي از قديمي ترين درختان ايران و جهان به شمار مي رود. اين درخت كه در محل هسته اوليه روستا قد برافراشته است به نظر برخي از ديرين شناسان طبيعي ، قدمتي چهارهزار ساله دارد.
امامزاده فخرالدين ، از بناهاي زيارتگاهي مورد احترام روستاست.
يكي از آثار جالب توجه ، روستاي دشتك، راه پله اي به نام كتل است. كه یک هزار و 200 پله سنگي دارد و احتمالا در گذشته از طريق آن به نقاط ديگر تردد مي نمودند.
آسياب هاي قديمي روستا، مشتمل بر6 آسياب قديمي است كه در گذشته مورد استفاده مردم بوده است آسياب هاي قديمي نشانه هاي فرهنگي و از آثار تاريخي روستاي دشتك است.
چشمه هاي معدني خنار، نهروم، مرشدي ، آبگري، ده گاه، دره و آبگرمي كه آب هاي شفابخشي دارند. از جاذبه هاي طبيعي روستاي دشتك به شمار مي آيند و همجنين چشمه هاي بيد چنگ ، آب چغور، باغ جمال(باباجمال) ، سي چاه ، پاي بيدي، دم تنگ، بيدك، عابدو، گردوك، تدك، باغك، سيبكي و چشمه گل كه جشمه ساران زيبا واقع در كوههاي اطراف روستاي دشتك مي باشند.
بنا بر این گزارش مردم روستاي دشتك در اعياد ملي به ويژه عيد نوروز عيد فطر و قربان به جشن و شادي مي پردازند و در ايام عزاداري به ويژه در ماه محرم ، مراسم سوگواري را برگزار مي كنند.
گيوه بافي، گليم بافي و قالي بافي از هنرهاي دستي مردم روستاي دشتك مي باشد. بازي محلي درنه بازي و لگد بازي در ميان مردم روستاي دشتك رواج دارد.
موسيقي محلي مردم دشتك نيز غالبا با ني نواخته مي شود و نغمه هاي محلي در مقام شوشتري خوانده و نواخته مي شود. پوشاك محلي مردم روستاي دشتك كه طرح هاي زيبا و شادي بخشي دارد . گردو ، بادام ، انار، گيوه از سوغات اين روستا است.
دسترسي به روستاي دشتك از طريق شهرهاي مرودشت و كامفيروز و جاده هاي منتهي به اين روستا از شهرهاي مذكور آسفالت است

 

 

مسجد ابوالفضل در محله کاش 

 

 

از اهالی دشتک هستند کسانی که برای عمران و آبادی روستای خود تلاش میکنند /هر چند کارهایی شده اما هنوز راه درازی درپیش است/بجاست که از تک تک آقایان به موقع خود با ذکر نام وعملکردشان  یاد شود/آقاياني كه در اين امر خير شركت داشته اند عبارتند از وفادار خوشخلق/شاداب فرحبخش/سيابخش فياضي/سلطان حاتمي/لشكر خوشخلق/سردار فرهمند/فضل الله فرخنده/قدرت رحمتي/قادر همتي پورو به پیشنهاد اهالی و پیشقدمی آقايان مسجد ابوالفضل در محلۀ کاش در حال بازسازی است/این مسجد دارای یک هکتار زمین وپانصدمتر زیربنا می باشد.به علت بدی راه اهالی با مشکلات زیادی مواجه هستند/بطوریکه مجبورند مصالح را در فاصلۀ یک ونیم کیلومتری تخلیه کرده و بقیۀ راه رابا  چهار پا حمل کنند.بنا به گفتۀ آقای خوشخلق

در حال حاضربا هزینۀ یکصدمیلیون تومان که از طرف اهالی تامین شده وبعد از گذشت دوازده سال هنوز کار به اتمام نرسیده است/امیدواریم با همت اهالی این کار به سرانجام برسد.

 

 

  آقای اسدالله مختاری پدر زنده یاد شهید فائز مختازی/1

 آقای حاج وفادار خوشخلق/2

آقای حاج قلی همتی/3 

 

 

 

به دشتک خوش آمدید

د