www.dashtak.com

به سایت روستای دشتک ابرج خوش آمدید

 

                                                                                                               پرچم نروژ

                                              

  

صفحه اول

عکس هائی  از دشتک 

    درباره دشتک

دشتک در ویکی پدیا 

سید احمد معین الاسلام دشتکی

اشعار شعرای دشتک

 اخبار دشتک

صنایع دستی ومحصولات دشتک

عکس های قدیمی درگذشتگان دشتک.1

عکس های قدیمی درگذشتگان دشتک.2

عکس های اهالی دشتک.1

عکس های اهالی دشتک 2

  عکس های اهالی دشتک 3

قرآن نفیس خطی

 عکس های شهدا دشتک

گویش دشتکی

عکس هائی ازسفرهایم به  نقاط مختلف جهان

   اشعارمن

شهربانو

عکس های من

عکس هایی از حصار دشتک

                   پیوندها 

مطالب متفرقه

یادداشتها

دیدن دشتک با ماهواره

 آمار بازدیدکنندگا ن سایت

  

 

آشنائى با نروژ

 

 

 

 

 

 

 

 

تاريخچه :

در حدود ده قرن پیش از میلاد مسیح، شاخه ای از اقوام ژرمن، بنام توتونی وارد سرزمین نروژ شده و در آن سکنی گزیدند. با این حال این اقوام نتوانستند قرون زیادی در نروژ دوام بیاورند.
وایکینگ ها مهمترین اقوامی بودند که در نروژ سکنی داشتند. وایکینگ های نروژی به عنوان یک چهره مشخص در طی قرون هفتم و هشتم میلادی نمایان شدند و این زمانی بود که آنها حملاتی را به نواحی فعلی بریتانیا و فرانسه صورت دادند.
در سال ٨٠٢ میلادی سرانجام نروژی ها بر جزایر فعلی بریتانیا (انگلستان و ایرلند) دست یافتند و تا سال ٨٨٠ بر آن حکومت راندند. در اواسط قرن نهم میلادی، وایکینگ ها تاخت و تازشان را در اروپای مرکزی شدت دادند. در هفدهم ماه مه ٨٧٢، حکومت واحد و یکپارچه سلطنتی در نروژ ایجاد شد و در اواخر قرن دهم "اریک سرخ" یکی از سرداران نروژ مستعمره وایکینگی را در سواحل گروئلند بنیان نهاد. در این دورانها، شاهانی مقتدر بر نروژ حکومت راندند، مانند اولاف اول (١٠٠٠ - ٩٩٥) که دین مسیح را به هر نحوی که بود، در نروژ رواج داد.
از سال ١٠٠٠ به بعد نروژ موقتاً به تصرف قوای مشترک شاهان سوئد و دانمارک درآمد. در حقیقت می توان گفت تاریخ نروژ در تمام طول هزار سالهء اخیر بستگی فراوانی به تاریخ سوئد و دانمارک داشته است. اولاف دوم ( ١٠٢٨ - ١٠١٥ ) یا قدیس که نتوانسته بود مملکت خود را وحدت بخشد، به خاطر شورشی که به نفع کنوت پادشاه انگلستان و دانمارک درگرفت، ناچار از نروژ گریخت( ١٠٢٨ )، وی چهار سال بعد برای بدست آوردن تاج و تختش بازگشت ولی کاری از پیش نبرد و کشته شد. کنوت نیز پس از چند لشکرکشی به نروژ در سال ١٠٢٨ توانست این کشور را تصرف کند. وی در سال ١٠٣٥، پسرش سوین را پادشاه ساخت و با امپراتوری مقدس روم روابط دوستانه ای برقرار کرد. سرانجام در قرن یازدهم مجدداً وحدت سیاسی در نروژ برقرار گشت.
در قرن سیزدهم نروژی ها با توسعه دریانوردی بر سراسر جزایر شمال اقیانوس اطلس، تا جزیره ء ایسلند تسلط یافتند و مستعمرات فراوانی را بدست آوردند. به مرور زمان نروژ انحطاط یافت، تا آنجا که در سپتامبر ١٣٨٠، پس از برخوردی خونین، نروژ و تمامی نواحی تصرفی آن، به اشغال دانمارک درآمد و سلطهء ٤٣٤ سالهء دانمارک بر این سرزمین آغاز شد. در سال ١٣٩٧ میلادی اتحادیه کالمار متشکل از کشورهای دانمارک، نروژ و سوئد تحت حکومت کل پادشاه دانمارک تشکیل شد ولی چون در هر سه کشور سلطنت انتخابی بود، اتحاد دائم آنها تحت سلطنت دانمارک عملی نشد و با جلوس گوستاو اول بر تخت سلطنت سوئد، اتحادیه کالمار نیز منحل شد( ١٥٢٣ ). تسلط دانمارک بر نروژ تا اوائل قرن نوردهم میلادی باقی ماند، با این حال نروژ در طی تمام این سالها تا حد زیادی از استقلال داخلی برخوردار بود.
در بیست و هشتم مارس ١٨١٤، کنگره ء وین، به پاس خدماتی که سوئد در شکست قوای ناپلئون بناپارت، امپراتور فرانسه کرده بود، نروژ را، برخلاف میل مردم آن، ضمیمهء خاک سوئد کرد و همراه با آن جزیره ء ایسلند نیز که متعلق به نروژ بود به سوئد واگذار شد. به این ترتیب استقلال داخلی نروژ عملاً از بین رفت و نروژیان سر به شورش برداشتند و خواستار حکومتی مستقل شدند. سرانجام رهبران سوئد و نروژ با استقرار سلطنت دوگانه به توافق رسیدند. وضع نروژ تا روز پانزدهم اکتبر ١٩٠٥ به این صورت باقی ماند و در این تاریخ به دنبال سالها مبارزه ء پی گیر رهبران نروژی، سرانجام استقلال مسالمت آمیز این کشور از سوئد حاصل شد و حکومت مشروطهء سلطنتی تحت پادشاهی هاکون پنجم برقرار گشت.
نروژ در جنگ جهانی اول بی طرف بود و با اینکه قسمت عمده ای از ناوگان دریائی آن توسط قوای متحدین(و گاهی متفقین) مورد حمله قرار می گرفت و صدماتی نیز به آنها وارد شد، معهذا بی طرفی خود را حفظ کرد.
در جنگ جهانی دوم در آغاز سال ١٩٤٠، به دنبال تبانی آلمان نازی و حزب اتحاد ملی(نازی) نروژ، این کشور مورد هجوم متحدین واقع شد و با حمایت ستون پنجم نازی ها در نروژ (پیروان حزب اتحاد ملی )، فرودگاههای این کشور نیز تسخیر شدند و پس از دو ماه نروژ بکلی اشغال و تسلیم شد. پادشاه و هیئت دولت نروژ در لندن، دولت نروژ آزاد(دولت در تبعید) را تشکیل دادند( آوریل١٩٤٠). پس از استقرار کامل قوای هیتلر در نروژ، ویدکون کویسلینگ رهبر حزب اتحاد ملی به ریاست حکومت دست نشاندهء آلمان در نروژ گماشته شد. وی درهفتم فوریه ١٩٤٢ حکومت سلطنتی مشروطه را ملغی اعلام نمود و با دیکتاتوری شروع به حکومت کرد. نروژ در سال ١٩٤٥ از تصرف آلمانها خارج شد و حکومت سلطنتی هاکون مجدداً برقرار شد. کویسلینگ نیز بازداشت و اعدام گردید.
نروژ در طی سالهای پس از جنگ رو به توسعه نهاد و در امور اقتصادی پیشرفتهای فراوانی را بدست آورد. در سال ١٩٥٧ اولاف پنجم (فرماندهء کل قوای نروژ، در دوران جنگ جهانی دوم) به سلطنت نشست. پس از او، از سال ١٩٩١ هارالد پنجم به سلطنت رسید که هم اکنون نیز پادشاه نروژ است.
بدنبال کشف منابع عظیمی از نفت و گاز در دهه های شصت و هفتاد قرن بیستم، نروژ تبدیل به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت اروپا شد. نروژ یکی از بزرگترین ارقام درآمد سرانه را در اروپا داراست. نروژ عضو اتحادیه اروپا نیست، زیرا مردم این کشور در دو رفراندم، یکی در ١٩٧٢ و دیگری در ١٩٩٤ با پیوستن به اتحادیه اروپا مخالفت کردند.

 

موقعيت جغرافيائى:
مساحت نروژ ٣٨٥١٥٥ کیلومتر مربع است. ٩٤/٢ درصد خاک کشور، زمین قابل کشت است. نروژ ٢٥٤٤ کیلومتر مرز مشترک با همسایگان خود دارد. با فنلاند ٧٢٩ کیلومتر، با سوئد ١٦١٩ کیلومتر و با روسیه ١٩٦ کیلومتر. بلندترین نقطه نروژ، قلهء "گالدهوپی گین" ٢٤٦٩ متر ارتفاع دارد.

 

منابع طبیعی:
نفت، گاز، مس، نیکل، سنگ آهن، روی، سرب، هیدرو انرژی (انرژی برگرفته از آب)، ماهی، الوار.

جمعیت:
بر پایه آمار ژوئیه ٢٠٠٣، جمعیت نروژ ٤٥٤٦١٢٣ نفر می باشد. از این تعداد ٩/١٩ درصد زیر ١٤ سال، ٢/٦٥ درصد بین ١٥ تا ٦٤ سال، و بقیه (٩/١٤ درصد) بالای ٦٥ سال، سن دارند. میانگین سنی نروژی ها ٧/٣٧ سال است. متوسط طول عمر برای مردان ١٥/٧٦ سال و برای زنان ٢٢/٨٢ سال می باشد. میزان تولد ١٧/١٢ در هزار، و میزان مرگ ٧٢/٩ در هزار است. میزان باروری زنان، ٨/١ کودک برای هر زن. اقلیت نژادی که بومی کشور اند، سامی (سامر) ها می باشند که جمعیت آنها در نروژ بیست هزار نفر است.

وسعت و جمعیت ١٢ شهر بزرگ نروژ:

 

جمعيت

 وسعت به كيلومتر مربع

نام شهر

٥٨٩٥١٢

٤٢٧

اسلو

Oslo

٢٩١٢٣٣

٤٤٥

برگن

Bergen

٤٠٨١٥١

٣٢١

تروند

Trondheim

٦٦

استاوانگر

Stavanger

٤٩٧١٠١

١٨٩

بروم

Bærum

٩٧٧٧٣

٢٦٠

كريستين استاد

Kristiansand

٥٠٥٦٨

٢٨٢

فردريك استاد

Fredrikstad

٥٢٤٦٠

٢٥٢٠

ترومسو

Tromsø

٨٦٢٥٥

١٣٥

درامن

Drammen

٩٢٩٥٤

٢٨٤

ساندنس

Sandnes

٩٩٠٤٩

٩٧

اسكر

Asker

٩٣٦٤٩

٧٢٢

شی ین

Skien


 

مهاجرین:
تا اول ژانویه ٢٠٠٢ مجموع کسانی که در خارج از نروژ بدنیا آمده و در این کشور زندگی می کنند ٤٩٦٥٦٧ نفر بود. از این عده ١٨٥٨٦٨ نفر به تابعیت نروژ درآمده و بقیه یعنی ٣١٠٧٠٤ نفر تابعیت کشور زادگاه خود را نگهداشته و نروژی نشده اند. تقریباً نیمی از دو رقم بالا متعلق به شهروندان کشورهای اروپائی است.
سهم ایرانیان در آمار بالا چنین است: تعداد کل ایرانیان مهاجر به نروژ تا تاریخ فوق ١٦١٥٧ نفر است. از این عده ٤٢٤٩ نفر به تابعیت نروژ درآمده اند و بقیه یعنی ١١٩٠٨ نفر، فقط تابعیت ایرانی دارند.

دین:
٨٦ درصد نروژی ها پیرو کلیسای انجیلی- لوتری، ٣ درصد کاتولیک و یا دیگر شاخه های مذهب پروتستانیسم. ١ درصد باور به ادیان دیگر دارند. ١٠ درصد تعلق دینی مشخصی ندارند.

تقسیمات کشوری:
از لحاظ تقسیمات کشوری نروژ از ١٩ استان تشکیل گردیده است که زیر نظر استانداران و شورای منتخب اداره می شود.هر استان شامل تعدادی کمون(شهرداری) است. بیشتر امور جاری محل زیست افراد، توسط این کمون ها سر و سامان می گیرد. مشخصات این استانها و تعداد کمون ها و جمعیت آنها را در جدول زیر ملاحظه می کنید.  

 

 جمعيت استان

 تعداد كمون در استان

نام استان

252 746

18

Østfold

477 325

22

Akershus

512 589

1

Oslo

187 965

22

Hedmark

183 235

26

Oppland

239 793

21

Buskerud

216 456

14

Vestfold

165 710

18

Telemark

102 945

15

Aust-Agder

157 851

15

Vest-Agder

381 375

27

Rogaland

438 253

33

Hordaland

107 280

26

Sogn og Fjordane

243 855

38

Møre og Romsdal

266 323

25

Sør-Trøndelag

127 457

24

Nord-Trøndelag

237 503

45

Nordland

151 673

25

Troms

73 732

19

Finnmark


 

قواى سه گانه:
قوه مجریه: حکومت نروژ پادشاهی است و نخست وزیر اداره کننده دولت می باشد.
قوه مقننه: از یک مجلس قانون گذاری با ١٦٥ نماینده، تشکیل می گردد که برای چهار سال از سوی مردم برگزیده می شوند. پس از تشکیل مجلس، نمایندگان از میان خود یک چهارم اعضا را در یک انتخاب داخلی برمی گزینند تا مجلس کوچکتری تشکیل بدهند. لوایح ابتدا در میان مجلس بزرگتر مورد بحث قرار می گیرد و پس از تصویب به مجلس کوچکتر برده می شود تا به تصویب برسد. اگر یکی از مجالس با تصویب لایحه ای مخالفت کند، جلسه مشترک مجلسین تشکیل می گردد. رای دو سوم نمایندگان این جلسه تکلیف لایحه را روشن می سازد. ١٦٥ کرسی مجلس، در انتخابات سال ٢٠٠١ به شرح زیر میان احزاب بزرگ نروژ تقسیم شده است: حزب کارگر ٤٣ کرسی حزب محافظه کار ٣٨ کرسی حزب ترقیخواه ٢٦ کرسی حزب سوسیالیست چپ ٢٣ کرسی حزب مردم مسیحی ٢٢ کرسی حزب مرکز ١٠ کرسی حزب لیبرال ٢ کرسی حزب ساحل ١ کرسی
قوه قضایی:
در رأس قوه قضائی "دادگاه عالی" قرار دارد. قضات این دادگاه با حکم پادشاه منصوب می گردند.

اقتصاد:
نروژ نمونه یک سیستم اقتصاد شکوفا و پر رونق است که امکانات رفاهی گسترده ای را در اختیار مردم قرار می دهد. افتصاد نروژ ترکیبی است از اقتصاد مبتنی بر بازار و اقتصاد دولتی. دولت در بخش های کلان و کلیدی مانند صنایع نفت و گاز حضور چشمگیر دارد. هر چند نروژ از لحاظ منابع غیر نفتی مانند معادن، جنگل، ماهیگیری و انرژی حاصل از ذخایرآبی، غنی و از صنایعی مانند کشتی سازی برخوردار است، با این وجود درآمد حاصل از صدور نفت و گاز ٣٥ درصد صادرات کشور را تشکیل می دهد. از لحاظ میزان تولید و صدور نفت، نروژ در رتبه سوم جهانی، پس از عربستان سعودی و روسیه قرار دارد. همین بالا بودن نقش نفت در اقتصاد سیاستگزاران اقتصاد کشور را بر آن داشته است که در اندیشه دوران پس از نفت باشند. در حدود دو دهه دیگر ذخایر نفت نروژ به پایان می رسد و همین نکته سبب شده است که بخشی از درآمد نفت، از سوی دولت در بنیادی ذخیره گردد و این ذخایر صرف سرمایه گذاری های خارجی شود. میزان سرمایه گذاری خارجی این بنیاد در سال ٢٠٠٢ بیش از ٤٣ بیلیون دلار بود. میزان رشد تولید ناخالص ملی کشور در سال ٢٠٠٢ یک درصد بود که این مقدار به مردم نروژ قدرت خریدی معادل ١٤٩ بیلیون دلار در همان سال، می داد. این میزان تولید ناخالص ملی، حاصل دو میلیون و چهارصد هزار نیروی کار کشور است. ٧٤ درصد نیروی کار کشور در بخش خدمات، ٢٢ درصد در صنایع، ٤ درصد در بخش کشاورزی، جنگل داری و ماهیگیری، بکار اشتغال دارند. نرخ بیکاری در سال ٢٠٠٢، ٩/٣ درصد بود. شرکای عمده تجارت خارجی نروژ عبارتند از: سوئد، آلمان، انگلستان، دانمارک، هلند، فرانسه و ایتالیا صادرات نروژ به غیر از نفت و گاز، در بخش صنعتی عبارتند است از کشتی، ماشین آلات، مواد شیمیایی و فلزات. صادرات کشاورزی نروژ شامل جو، گندم، سیب زمینی، گوشت خوک، گوشت گاو، شیر و ماهی است. واردات نروژ شامل مواد خوراکی، ماشین آلات، مواد شیمیایی و برخی فلزات می باشد.

ارتباطات:
در نروژ ٢٧٣٥٠٠٠خط تلفن عادی و ٢٠٨٠٤٠٨ تلفن همراه (موبایل) دایر است. ٢٦٨٠٠٠٠ نفر نیز از اینترنت استفاده می کنند. پنج فرستنده رادیویی موج بلند، و دستکم ٦٥٠ فرستنده " اف.ام" و یک فرستنده موج کوتاه ، شبکه رادیوئی نروژ را تشکیل می دهد. شبکه تلویزیونی نروژ سراسر کشور را پوشش می دهد.

حمل و نقل:
مجموعه راه آهن نروژ بالغ بر ٤١٧٨ کیلومتر است. کل راههای کشور ٩١٤٥٤ کیلومتر است که از این مقدار ٦٩٥٠٥ کیلومتر جاده آسفالته و بقیه جاده های خاکی و شوسه است. ناوگان بازرگانی نروژ شامل ٧١٤ کشتی است. ٦٦ فرودگاه با باند پرواز آسفالته و ٣٦ فرودگاه با باند خاکی، در سراسر کشور وجود دارد.
.

 

Copyright © 2005 Asia Tolk og Oversettelsesbyrå

 

 

 

www.dashtak.com